Промоција пројекта Википедијанац стажиста одржана у Библиотеци „Бора Станковић“
У четвртак, 12.12.2024. године са почетком у 12 часова, одржана је промоција пројекта „Википедијанац стажиста“ у просторијама Библиотеке „Бора Станковић“ у Врању. У оквиру овог пројекта, који је подржан од стране Министарства културе, 30 чланака о Врању, Врањанцима и Библиотеци „Бора Станковић“ објављено је на Википедији. Овим ће шира јавност моћи да се упозна са многим детаљима о нашем граду и чувеним Врањанцима. Википедија је највећа платформа за ширење енциклопедијског знања и најбитније је коректно представљање и интерпретација обрађених тема.
Јавна библиотека „Бора Станковић“ у сарадњи са Викимедијом Србије реализовала је пројекат „Википедијанац стажиста“ који је подржан од стране Министарства културе. Он се спроводи по 44. пут у циљу унапређења доступности културног и историјског наслеђа путем Википедије и сродних платформи.
– У сарадњи са Јавном библиотеком „Бора Станковић“ написали смо 30 чланака на Википедији на српском језику и дигитализовали смо односно поставили на Викимедијину оставу 200 мултимедијалних датотека. Истакла бих колико је била значајна ова сарадња зато што ми први пут сарађујемо са институцијом културе у Врању и овим смо отворили пут ка неким пројектима и неким новим активностима. Ми планирамо овај пројекат да поновимо и следеће године, рекла је Горана Гомирац из Викимедије Србије на промоцији пројекта у Врању.
Написано је 30 нових чланака и постављено 200 дигитализованих мултимедијалних датотека које укључују значајну архивску грађу и фотографије које су сада доступне широј јавности. Међу овим датотекама се налазе фотографије знаменитих личности Врања попут Вере Ценић, Миодрага Милета Пешића, Мирољуба Алексића и других.
– Наша установа је привела пројекат крају и одрадила велики посао. Ствар је јако афирмативна и охрабрује нас када је у питању даља сарадња. Оно што ми сад урадили је у неком смислу афирмисало неке теме о којима се пуно зна, а које нису биле доступне широј јавности. И у наредном периоду ћемо се трудити да све оно што је афирмативно за град истакнемо у промоцији и града и наше установе, поручио је Зоран Најдић, директор Јавне библиотеке „Бора Станковић“.
– Посао је врло интересантан, али врло захтеван. За један квалитетан чланак за википедију је потребно око седам до осам сати рада. Поготово је проблематично што се не пишу само чланци, већ су ту и сви технички детаљи, од обраде фотографије до апдејтовања фотогафија на сајт Википедије и то све радите сами, рекао је Дејан Димић, аутор чланака.
Поред фотографија знаменитих личности, налазе се и фотографије бројних културних манифестација, различитих промоција програма, али и саме Библиотеке, различитих одељења, њихових садржаја и активности које спроводе.