Други дан манифестације „Борини књижевни дани“

26. март 2025.

Борини књижевни дани наставили су се у петак, када је на вечерњој сцени Позоришта од 18 часова представљен роман Рањав и жељан, нови животопис Боре Станковића.

О књизи су говорили аутор Роберт Ходел, професор на Институту за славистику Универзитета у Хамбургу, Јован Делић, професор на Филолошком факултету у Београду, потпредседник Матице српске и академик, Бојан Чолак, виши научни сарадник на Институту за књижевност и уметност у Београду и Драгана Вукићевић, професорка српске књижевности на Филолошком факултету у Београду.

Док је већина других великих писаца углавном у својим делима описивала емоције, Бора Станковић их је изазивао код читалаца и то је кључна разлика и разлог због којег његова књижевност не застарева, рекао је у Врању Роберт Ходел, истакнути међународни слависта са Универзитета у Хамбургу, који се дуги низ година бави проучавањем и превођењем дела најпознатијег Врањанца. Књигу о Бори Станковићу, под називом Рањав и жељан најпре је објавио на немачком језику, а потом прошле године и на српском у преводу Мине Ђурић, а у издању Лагуне.

„Станковић ми је изузетно близак аутор и ја сам га са великим одушевљењем читао. Доста сам копао по архивама, старим часописима, читао сам историографију и етнографију овог краја, јако много материјала сам добио од Томислава Симоновића и наравно, сакупио сам и научне радове о Бори Станковићу. Књига “Рањав и жељан” се читала и добро продавала у Немачкој, што је било изненађење за мене као аутора“, казао је Ходел.

Књига сигурно доноси много тога новог и непознатог о Борисаву Станковићу, указује проф. др Јован Делић. „Није само реч о професору који је превео више приповедака Боре Станковића, већ је реч и о човеку који је превео и наше велике и тешкопреводиве писце, какви су Драгослав Михаиловић, Растко Петровић или Момчило Настасијевић.“

Књига „Рањав и жељан“ је засигурно капитално дело, значајно за нашу науку о књижевности, сматра др Бојан Чолак. „Ово је књига изузетне научне вредности, али истовремено је писана језиком окренутим широј читалачкој публици и мислим да ће сваки љубитељ књижевности, а посебно дела Борисава Станковића, уживати откривајући упоредне светове, процес настанка ергових дела, који су повезани са његовим животом“ истакао је Чолак.

Књига спада у ред стваралачких биографија, једног специфичног жанра у којем се парелално са тумачењем књижевног текста пролази кроз биографију писца, истиче проф. др Драгана Вукићевић. „ Ову књигу је писао странац, али заиста делује као да је неко из ових крајева, толико је пуна података везаних за нешто што је ефекат реалног, стварног, врањанског, оријенталног, специфичног, Станковићевског, тако да је и књига специфична“, навела је др Драгана Вукићевић.